Reakce našich i světových spisovatelů na hrůzy válek.
1) obraz 1. světové války ve světové literatuře / Remarque, Rolland, Hemingway, Barbusse/
2) obraz 1. světové války v naší literatuře /Hašek, Langer, Kopta, Šrámek/
3) obraz 2. světové války, rozdílné pohledy na válku v literatuře německé, americké, sovětské, naší, atd. – proměny charakteru hrdinů, druhů literárních děl.
1.
Světová literatura 1. pol. 20. stol. – reaguje na historické události 1. světové války
– revoluce v Rusku
– světová krize 1929
– nástup fašismu
– válka ve Španělsku
literární změny – 1) realismus – próza, 2) umělecká avangarda – poezie (dadaismus, surrealismus, kubismus, futurismus) avangarda – nová, moderní, průkopnická
FRANCIE
Romain Rolland
– historik, velký znalec hudby, autor životopisů – napsal Bethovenův, Mehalangelův, Tolstého životopis
„Petr a Lucie“
– novela – delší povídka, kratší román, v době 1. světové války 1918 ( v rozmezí 2 měsíců) Lucie ® musela přerušit studium malířství ® prodává své obrazy. Petr ® je bohatší , má narukovat do války. Když se rozhodnou, že svojí lásku naplní ® umírají v troskách kostela.
Henri Barbusse
(Ánry Barbis)
– dobrovolně nastoupil na frontu, ovlivněn symbolismem a naturalismem
„Oheň“
– vypráví o hrůzách které prožil ® o hrůzách války.
NĚMECKO
Erich Maria Remarque
– zfanatizován třídním učitelem ® dobrovolně na frontu, po návratu ® pracoval v časopisech, žil většinou ve Švýcarsku – odešel do Německým nacismem. 2. svět. válku prožil v USA
„Na západní frontě klid“
– vycházel z vlastních zkušenosti, o prožitcích hrůzy z války, jeden z hl. hrdinů je zastřelen,když rádio hlásí, že je na západní frontě klid. (Přeloženo do 12 jazyku ® okamžitý úspěch – autentická vypověď)
„Cesta zpátky“
– volné pokračování ® ti co přežili se mají zařadit do normálního života ® velmi problematické
AMERIKA
Ztracená generace – skupina generačně blízkých autorů, kteří j sou ovlivněni zážitky z 1. světové války – pocity skepse, beznaděje, zklamání. Mají pocit, že ztratili mládí, iluze.
Ernest Hemingway
– odešel jako dobrovolník do války ® také těžce raněn, člen sanitních oddílů, po válce se usadil v Paříži ® žurnalistika – podnikla cesty do Španělska, Afriky, láká ho box, koňské dostihy, Koridy, lov divoké zvěře ® náměty k povídkám.
– během Španělské války – dopisovatel v Madridu, po 2. světové válce – odešle na Kubu ® spáchal sebecraždu.
„ Sbohem, Armádo“
– protest proti nesmyslnému vzaždění
„Komu zvoní hrana“
– děj se odehrává za Španělské občanské války ve 3 dnech, hl. p. Jordan – přijíždí do Španělska ® má učit ® dostává se do stany republikánů ® mají vyhodit most přes která má přijít nepřítel ® připojí se, nevěří, že se to podaří ® při ústupu mu kůň zlomil nohu, zbytek pošle pryč, čeká na nepřítele se zbraní – během 3 dnů se stihne zamilovat.
2.
Josef Kopta
„Třetí rota“
„Třetí rota na magistrále“
„Třetí rota doma“
– pohled na válku očima obyčejného vojáka, snaha zachytit psychologické myšlení vojáků
Jaroslav Hašek
– Praha – Lipnice – tam napsal Švejka
– největším bohémem, vyučil se drogistou, měl obchod se psy, toulal se po Evropě, své povídky posílal do časopisů, redaktor časopisu Svět zvířat – vyhozen ® vymýšlel si nové druhy zvířat, působil jako bankovní úředník. 1. světovou válka ® změnila jeho život ® byl na východní frontě ® přeběhl na Rakouskou stranu ® české legie ® vstoupil do rudé armády.
– v Rusku působil v novinách a politice, na sklonku života se uchýlil do Lipnice, se svoji druhou ženou (Ruskou)
– recesista – založil stranu – Strana mírného pokroku v mezích zákona – chtěl dokázat, že ani mírný pokrok v mezích zákona není možný.
„ Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války“
– 4 díly – poslední nedokončen, okamžitě přeloženo do jiných jazyků (54)
národem Švejků – vyčůranost – dokáže si poradit v každé situaci ® dokáže ze všeho něco vytěžit. Švejk ® všechno komentuje – rozvíjí historky. Postavy – kladné až na jednoho – profesor matiky a tak chce pravidla dostat do armády. Švejk se hlásí do války ® vždy způsobí nějaký chaoz ® je zavržen ® vždy má vysvětlení. Je zkoumána jeho duševní způsobilost ® je prohlášen za blba ® do vězení ® ujme se ho alkoholik Kaplan. Kaplan ho prohraje v kartách ® nadporučík Lukáš ® složí mu (pucflek) ® vezme mu psa ® je Lukášova nadřízeného ® oba poslání na frontu ® do Českých Budějovic ® zastaví vlak ® vyloží ho ® musí zaplatit pokutu ® nemá peníze ® dezertér ® musí najít svoji jednotku ® chycen ® Švejk se opět dostane k Lukášovi ® dostává se na frontu Þ celá kniha – kritika války ® absurdnost války, tupost armády. Literární kritika – zavrhla, důvodem jazyk ® nesmaží se uhlazovat ® mluví i sprostě. U čtenářů ® velký úspěch
Legionářská poezie
Fráňa Šrámek
„Modrý a rudý“- modrá – uniforma záložníků, rudá – barva Anarchistů ® antimilitaristické básně ® báseň Raport – hlášení = raport, před nastoupenou jednotkou vypráví sen ® jde se do války,