Židovští hrdinové a autoři
Vladislav Fuks
– autor psychologických románů, srovnává se s Kavkou
– patří do 60. let – noveli – zabývá se lidskou duší
– zakázalo se mu psát
• Pan Theodor Munštok – román o stárnoucím muži, je silně poznamenán, protože je žid, má obavy ze smrti, žije spořádaným životem, neustále se připravuje na cestu do koncentráku, ve svém bytě si zřídí obdobu koncentráku, chtěl být na vše připraven, pak vidí, že se člověk nemůže na vše připravit, umírá jinak než v koncentráku,ale pod koly vojenského auta. Hl. myšlenka = nelze proti zlu takto bránit, jen se připravit,ale měl by bojovat
– 60. léta
• Mí černovlasí bratří – židovská tématika, psána z pohledu gymnazisty, který píše o svých židovských spolužácích
• Variace pro temnou strunu – vypravěčem je tu opět stejný gymnazista, není to souvislé vyprávění. Hrdinou je psychicky oslabený chlapec – přísná výchova. Hodně citlivý, zranitelný, uniká do svého nitra.
• Spalovač mrtvol – novela, příběh zaměstnance z krematoria, má rodinu = spořádaný manžel, ale během toho jak ho poznáváme se z něj stává ďábel – vraždí v zájmu svého postavení (vraždí spolupracovníky), je zrudný ve svém chování, ale navenek dělá, že je způsobilí, chce poukázat na to, že je šťastný. Je loajální s režimem, má trochu německé krve, ale německy moc neumí. Má rád kočičí chování, objeví se dávný přítel z války, který tlačí na něj = osudový zlom = říká mu, že má na víc. Začíná udávat němce a pak zjistí, že mu v vzestupu brání jeho položidovská manželka a tak zabije ji i děti. Tím chce uniknout od průměrnosti.
– 70. léta
• Smrt morčete – povídkový cyklus
• Příběh kriminálního rady – psychologická detektivka, se silným citovým nábojem, dobře psychologicky napsáno
– 80. léta
• Vévodkyně a kuchařka – rozsáhlý román, píše o konci 19. stol., hl. hrdinou je vídeňská šlechtična, není to tak kvalitní jako kratší díla.