FRANTIŠEK HALLAS (1901 – 1949):
Narodil se v Brně, vyučil se knihkupcem, pracoval jako redaktor v různých novinách v Brně a v Praze. V r. 1936 pobýval pár měsíců ve Španělsku zmítanou občanskou válkou. Po válce pracoval na ministerstvu financí v r. 1949 zemřel na srdeční nemoc. TVORBA:
1. PRVNÍ POLOVINA 30. LET: první sbírky jsou ovlivněny válečnými prožitky (1. sv. válka) a vzpomínkami na matčinu smrt převládají tragické životní pocity, skepse, beznaděj a podobně. Vydává sbírky SÉPIE a KOHOUT PLAŠÍ SMRT jsou částečně ovlivněny proletářskou poezie a poetizmem převládají pocity marnosti, samoty, zmaru verše jsou málo melodické působí neuhlazené a těžko pádně. Sbírka TVÁŘ, HOŘEC obsahují melodičtější verše projevuje se snaha zbavit se pocitu hrůzy věří v lepší budoucnost a šťastnější život. Nejznámější báseň STARÉ ŽENY má formu litanie (je to původně prosebná, vyzívající báseň) zachycuje zde krutost stárnutí (osamělost, nemoci, bolest…)
2. DRUHÁ POLOVINA 30.LET A OKUPACE: svými verši bojuje proti zlu (fašismu, občanská válka ve Španělsku…). Sbírka DOKOŘÁN – reaguje zde na občanskou válku ve Španělsku verše jsou již optimističtější vyzývají k aktivitě.