KAREL JAROMÍR ERBEN (1811 – 1870)
Narodil se v Podkrkonoších vystudoval gymnázium pak začal studovat práva a filozofie v Praze. Zde se seznámil s F. Palackým, který v něm zp. zájem o historie a národopis po studiích se stal sekretářem národního muzea jezdil po vlasti a sbíral ústní lidovou slovesnost. R. 1851 se stal archivářem města prahy.
a) SBĚRATELSKÁ ČINNOST – sbíral hl. písně, pohádky, pověsti a říkadla česká i slovenská vydal PROSTOVÁRODNÍ ČESKÉ PÍSNĚ A ŘÍKADLA obsahovaly asi 2200 písní ke kterým Erben napsal komentář. Posmrtně vyšly jeho ČESKÉ POHÁDKY (např. Dlouhý, Široký a Bystrozraký; Zlatovlásky; Pták Ohnivák a Liška Ryška)
b) POEZIE – KYTICE Z POVĚSTI NÁRODNÍCH vydal jí r. 1853 obsahuje 13 básní převážně balad hl. hrdinkami jsou převážně ženy, matky. Erben tak oslovuje mateřství v Erbenových baladách často vystupují nadpřirozené bytosti např. Vodník, Polednice … Erben věří, že člověk má předem určený osud, který nelze změnit,když se o to někdo pokusí je potrestán ( např. Polednice, Vodník, Zlatý kolovrat, Štědrý den…) odpuštění se dostane jen málo komu – až po pokání např. Svatební košile na rozdíl adČelakovského,který chtěl aby Jeho tvOrba vypadala jako lidová. Erben z lidové tvorby pouze čerpá náměty, které umělecky zpracovává Erben neusiluje o zobrazení současného světa jeho hrdinové jsou umístěny v neurčitém čase a ani prostředí není rozhodující. Jazykové zpracování Kytice:
– básně mají prudký divoký spad což zvyšuje dramatičnost.