Světové literatury mezi romantismem a realismem
– pocit odcizení vůči moderní společnosti (pocit nespravedlností)
– autoři se začínají více zaměřovat na kritiku každodenního života než na nedostižný ideál
– změna hrdinů: nejsou to již výluční titáni, ale cílem je zachytit určitý typ
FRANCIE
– Viktor Hugo (1802-1885): šlechtic, v díle soucítil s chudinou, v realitě nikoli; původně roajalista, pak republikán, „Hugo je Kyklop, vidí jen sebe“
– básnické dílo: Legenda věků (1859-1883): třídílná epická sága, cílem zachytit celé dějiny lidstva
– próza: Chrám matky boží v Paříži (1831): kompletní pařížská společnost za vlády Ludvíka XI. (15.stol.); ošklivý, všemi nenáviděný, ale citově nádherný Quasimodo kněz Frollo, který se tváří jako asketický učenec, ale je pokrytec a ničema
– ve 4 letech Quasimoda vyměnili cikáni za hezké malé děvčátko, jehož matka se z toho pomátla a Q. odhodila. Našel ho otec Frollo, jemuž byl pak Q. vděčný (dal mu práci zvoníka, při níž Q. ohluchl). Z děvčátka vyrostla Esmeralda, která si vzala Petra Grigoira, jehož sňatkem osvobodila od šibenice → symbolický sňatek bez lásky. Do ní se zamiloval Frollo a s Q. ji unesli, ale Q. byl chycen a postaven na pranýř. Jediná Esmeralda mu dala napít → Q. se do ní zamiloval. E. ale milovala kapitána Phoeba, který lásku jen předstíral. Frollo je spolu viděl a bodl Phoeba, obviněna z toho byla E. a odsouzena k smrti. Q. ji zachránil a vyznal lásku, ale ona milovala Phoeba. Grigoire se pokusil E. unést, Q. ji bránil → bitky využil F. a řekl E., že buď bude jeho milenkou nebo zemře, ta raději zvolila smrt. Frollo ji předal policii. Před šibenicí ji hlídala její matka, která E. poznala podle amuletu. Přes její odpor E. oběsili. Q. si všiml, že se Frollo při popravě usmíval a shodil ho z balkonu na dlažbu. Po smrti Esmeraldy Q. zmizel, po letech našli jeho tělo v hrobce, kde byla Esmeralda pochována.