TEREZA NOVÁKOVÁ (1853 – 1912):
Narodila se v Praze. Byla to velice vzdělaná a sečtělá žena téměř 20 let žila v Litomyšli kde její manžel vyučoval na gymnasiu. Seznámil se zde z Aloisem Jiráskem. Nováková prožila velice tragický život zemřeli ji děti i manžel sama byla velice těžce nemocná. Východisko a útěchu hledala v psaní. Je označována za pokračovatelku K. Světlé. TVORBA:
V její tvorbě převažují převážně monografické romány – děj se točí kolem 1 postavy jejího vývoje. Nejzn. Patří JIŘÍ ŠMATLÁN je to příběh chudého tkalce, který celý život hledá tkz. „boží pravdu“. Původně byl katolík pak přestoupil k evangelické církvi, ale ani tam nenašel to co hledal náhodně se seznamuje s dělníkem HAMERNÍKEM, který ho seznamuje s myšlenkami Marxe a Engelse usilují o světskou spravedlnost i pro chudé. Šmatlán nakonec předčasně umírá.
NA LIBROVĚ GRÜNTĚ – román je obrazem života východočeského života v ½ 19. st. Hl. hrdinou je sedlák Josef Libra který se díky své chudobě namůže ani oženit situace se pro něj zlepší až po zrušení roboty (1848), ale ne všichni se mohly z roboty vyplatit.
DĚTI ČISTÉHO ŽIVÉHO (děti čistého ducha) – je to kolektivní román hrdiny jsou členové náboženské sekty ABRAHAMITŮ, kteří chtějí na rozdíl od církve uskutečnit svoji vizy vznik říše pokoje už na zemi. Nejsou však názorově jednotní a jejich spory zapříčiní rozpad sekty. Tereza Nováková zde chtěla ukázat touhu prostých lidí po dokonalém životě. Psala také romány z his. tématikou např.: