Středověk
Po rozpadu Západořímské říše se křesťanství rozšířilo do vých. a sev. Evropy. Raný středověk křesťanství vtiskl prvky, které v Ježíšově učení původně nebyly: stavovské rozdělení na šlechtu a nevolníky, pozemkové vlastnictví, zaměření na boj a válku, které vedlo ke vzniku rytířských řádů a ke křížovým výpravám. Spolu s institucí papežskou tvoří moc „dvojího meče“ – světského a duchovního. Kláštery, katedrály a univerzity se stávají prvními centry vzdělanosti. Další období středověkého myšlení se nazývá scholastika (scholastik – církevní učitel). Mezi nejvýznamnější myslitele tohoto období patří sv. Tomáš Akvinský. Vytyčil hranici mezi vírou a rozumem, ale prokázal jejich propojení i doplňování.
– světská moc – císařství: vládl spojením trůnu a oltáře
– sv. Augustin – cesta k víře, mravní a teologický smysl křesťanství
– patristika = učení církevních otců
– u památek záleží na místě vzniku ale anonymita
– šíří se křesťanství, vzdělanost
– 1. církevní stavby (románské, gotické)
Hrdinské eposy: podávají ideální obraz rytíře obdařeného věrností panovníkovi, zbožnosti, odvahou, obětavostí a smyslem pro čest, statečnost, ochrana žen a sirotků.
Anglie: Beowulf ( 8.stol) 3182 veršů L
– staroanglická skladba
Francie: Píseň o Rolandovi – Z Franské říše. Hlavní hrdina Rolland je velitelem vojska Karla Velikého – bojuje proti Saracénům. Bojuje proti několikanásobné přesile, má možnost zavolat pomoc, ale odmítne a nakonec umírá. Král ho zato nechá pohřbít z královskými poctami. O rytíři z družiny Karla Velikého, R. zrazen, bojuje dál, položí život za svého krále K. V.
Španělsko: Píseň o Cidovi vypráví o chrabrých činech hrdiny Cida, válka mezi Maury a křesťany , dobývání měst
Německo: Píseň o Nibelunzích – hrdinský epos z Německé říše, Siegfrid. Nibelungové – skřítci kteří mají poklad který jim ukradne Siegfrid, je zavražděn, jeho žena ho pomstí ale později také zařve, germánství (Hitler – nacionalista)
Rusko: Ruské byliny – šířené potulnými pěvci, vypravují o hrdinských bojích legendárních bohatýrů, násilné, nadsázka, obrovitost
Dvorská literatura, rytířské romány – milostné téma
Francie: Bretoňský cyklus: soubor skladeb o rytířské společnosti bájného krále Artuše, láska Tristana a Soldy – tragická, vypijí omylem nápoj lásky
Povídka o grálu: hledání mísy s Kristovou krví
Česká literatura – nejstarší památky čes. písemnictví
– šíření křesťanství
– od 9. stol – Velkomoravská říše
– texty: latinsky, staroslověnsky, německy, žádná čeština
– první památky: náboženské, právnické spisy, anonymní, zlomkovitost památek
– žánry: kronika, písně (náboženské), pověsti