3. Písemnictví Indické: Od druhého …
3. Písemnictví Indické: Od druhého tisíciletí př. n. l. vznikají v Indie posvátné knihy tzv. VÉDY jsou psané „Védským“ jazykem jejich součástí jsou hymny na bohy. Od 5 – 4 st. př. n. l. se literárním jazykem stal SÁMSKRT nejvýznamnějšími literárními památkami je Epos MAHÁBHÁRATA A RÁMÁJANA – je to pravděpodobně nejrozsáhlejší Epos ne světě vypráví o bratrovraždě Eposu najdeme i výklady o zákonech, morálce, filozofie a politice.
4. Písemnictví Čínské: nejvýznamnějším představitelem byl KONFUCIUS čínský filozof je autorem filozofických myšlenek. Nejvýznamnějším literární památkou je tzv. KNIHA PÍSNÍ – je to soubor umělé i lidové písňové formy 12 – 7 st. př. n. l. nejvíce písní je tam lidových, protože vyjadřovali jakési veřejné mínění a panovník podle toho usuzoval co si lidé myslí o něm a o vládě. Tento soubor pravděpodobně sestavil Konfucius.
5. Písemnictví Hebrejské: (židovské) nejstarší památkou je Hebrejská Bible vznikla, už v prvním tisíciletí př. n. l. autorem byla náboženská, židovská obec která tyto starohebrejské texty KANONIZOVALA – pravidlo vytvořili z nich tedy pravidla náboženské víry a morálky. KŘESŤANSKÁ CÍRKEV – později tyto texty převzala jako součástí křesťanské bible jako: