Čechách se tedy v 10 a 11. st. …
V Čechách se tedy v 10 a 11. st. misí kultura staroslověnská s latinskou. Nejvýznamnějším literárním útvarem v 10. a 11 st. byli legendy. Nejstarší staroslověnská legenda o SVATÉM VÁCLAVU – vznikla v ½ 10 st. a vypráví o životě svatého Václava vznikla v Sázavském klášteře. Nejstarší latinská legenda je tzv. KRISTIANOVÁ LEGENDA – vznikla na konci 10. st. a vypráví o životě a umučení svatého Václava a jeho babičky svaté Ludmily.
Dalším oblíbeným žánrem v tomto období byli písně. Nejstarší duchovní písní v Čechách byla píseň HOSPODINE, POMILUJ NY – je to staroslověnsky napsaná píseň s počátku se zpívá pouze v kostelech později i u slavnostních příležitostech dokonce plnila i funkce hymny. Druhou duchovní písní je píseň SVATÝ VÁCLAVE, VÉVODO ČESKÉ ZEMĚ byla napsána česky.
LITERATURA 12. AŽ DO POLOVINY 13. ST.
Nejvýznamnějším žánrem té doby byli KRONIKY (lidé se začínají více zajímat o historii) převažuje latina, ale začínají se objevovat první česky psané památky. Kronika – je dějepisná práce historické události sou řazeny chronologicky (časově) za sebou.