STAROVĚKÁ MIMO EVROPSKÁ LITERATURA
Nejstarší literární památky vznikali, až po vzniku písma. Jedno z prvních písem vyvinuli ve 4 tisíciletí př. n. l. Sumerové v jižní Mezopotámie. Bylo to tzv. písmo klínové vyvinulo es písma obrázkového (tzv. Piktografického). Psalo se na hliněné tabulky rídlem.
1. Písemnictví Mezopotamské: Mezopotámie se rozkládala mezi řekami Eufrat a Tigris (dnešní Irák, Irán). Nejstarší literární památkou je EPOS O GILGEMAŠOVI – je to cyklus epických básní hl. hrdinou je polomitycký Sumerský vládce Gilgameš, kterás e svým přítelem vydává na cestu, aby našel květinu věčného života. Gilgameš jí najde o dlouhé a strasti plné cestě brzy je však strastí po několika letech se plný zklamání a smutku vrací do rodného města Uruku. Když zdálky vidí jeho krásné bílé domy zjišťuje, že není důležité jak dlouho člověk žije, ale co po něm zůstane a hlavně co udělá pro druhé. Součástí tohoto Eposu je i vyprávění o stvoření světa a člověka a pověst o potopě (později v Bibli).
2. Písemnictví Egyptské: Egypt se rozkládal v severní Africe v povodí řeky Nilu Egypťané vytvořily písmo tzv. HIEROGLYFICKÉ (obrázkové) nejznámějším literární památkou je tzv. ACHNATONŮV HIMNUS NA SLUNCE – autor zde objevuje Slunce jako základ veškerého života.
Svět povstal rukou tvou,
tys vytvořil lidi,
žijí, když vyšlo jsi,
když zajdeš umírají.