Zajímavým dramatickým činem
Zajímavým dramatickým činem byly dramatické pokusy Jana Ámose Komenského, které měly zaměření didaktické a měly prohloubit znalost latiny u žáků. Komenský napsal soubor her „Schola ludus“ (Škola na jevišti).
V polovině 18. století vzniká v českém prostředí nový dramatický druh – lidová hra se zpěvy. Lidové drama jednak dále navazuje na náboženské hry, zvláště velikonoční a vánoční, jednak vytváří nový druh – hru dobrodružnou (např. „Komedie o turecké vojně“)
V době národního obrození se nachází počátky obrozeneckého divadla. Mezi jeho hlavní úkoly patřilo zajištění pravidelných českých představení, vychovávání českých herců a vytvoření českých her. Hry měly vliv na národní uvědomování lidí.
V divadle v Kotcích se hrálo od roku 1738 a hrálo se německy. První českou hrou byl „Kníže Honzík“. Ve Stavovském divadle se hrálo od roku 1783 německy a česky se zde hrálo jen výjimečně. Česky se hrálo od roku 1786 v divadle Bouda na koňském trhu (dnes Václavské náměstí). Toto divadlo bylo ale po třech letech zbořeno. V této době měly herci podřízené postavení. Divadelní společnosti byly převážně německé a anglické.