Česká kriticko-realistická literatura
Česká kriticko-realistická literatura
– navazuje na tradici realizmu u nás (Němcová, Borovský ® náznaky realismu, Neruda…Ruchovci, Lumírovci)
Dělí se do dvou proudů:
a) zaměřená na historii ® historická próza – oprostit od lží a ideálů ® snaží se sdělit pravdu o Českém národu ® snaha o realistické zhodnocení historie, návaznost na program ruchovců ® cíl povznést se na vědomí národa (Jirásek, Winter)
b) venkovská próza ® díla se odehrávají na venkově, i když autoři nejsou z venkova, navazují na tradici dřívější (Hálek, Sládek) vybírají si typické venkovské postavy ® podávají obraz současné společnosti (Nováková, Rais, Stašek, Jindřich Simon Baar, Joseb Holeček)
Alois Jirásek
– narodil se v Hronově, vystudoval filozofii – působil jako středoškolský učitel češtiny a dějepisu, 1 působiště v Litomyšli1888 – odchází do Prahy ® podal žádost o předčasný odchod do penze
– 1917 – navrhl Manifest Českých spisovatelů ®propagace práva národa na samostatnost
– umírá v ústraní
doba husitská:
„Mezi proudy“
– trilogie, tomán končí rokem 1409 – dekret kutnohorský.Zobrazeny všechny možné politické, ekonomické myšlenkové proudy ® vedli ke vzniku husitského revolučního hnutí (postavy – Hus, Václav IV.)
„Proti všem“
– trilogie – zachycen příběh husitských válek, začíná budováním Tábora, Žižka nabízí pomoc ®bitva na Vítkově, Adamité ® jak se Žižka vypořádal s Adamity – popisuje události.
„Bratrstvo“
– trilogie – doznívání husitských bojů na Slovensku, bitva u Lučence – již bojují za peníze Maria – vyzvědačka ® předstírá lásku husité nemají nic společného se začátkem, končí jako žebráci.
„Husitský král“
– Jiří z Poděbrad, nedokončen protože v průběhu ztratil simpatie.
Doba Pobělohorská:
– úpadek literatury, rekatolizace, dochází k popravě 27 pánu, počáteční díla
„Skály“
– tvrz na Jičínsku, kde se odehrává děj tohoto románu, hl. p. Doktor Voborský ® syn popraveného městského doktora. Připravuje povstání na Jičínsku. Povstání je prozrazeno ® skrývá se ® opouští zemi ® vrací se a chce vidět svého syna, kterého nestihl vzít sebou ® setkávají se s ním na tvrzi Skály. Syn je katolický kněz ® zklamání, kvůli tomu odešel. Skály ® symbolem pevnosti charakteru.
„Psohlavci“
– 17. stol 1695 U Jan Sladký Kozina. Hl . p. – postavení Chodů a jejich úloha v historii® dávná práva Chodů od českých králů za pohraniční služby – po bitvě na Bílé hoře anulovány . Chodům nařízeno věčné mlčení, ale odpírali poslušnost ® spor o Kozinovu lípu (kácena na příkaz vrchnosti) rvačka Koziny s panskou čeledí ® kozina a Hrubý v žaláří ® odsouzeni k smrti oběšením. Hrubý zemřel v žaláři, Kozina popraven v Plzni před smrtí vyzval Lomikara na boží soud ® „Lomikare, Lomikare… Lomikar do roka zemřel, Chodové donuceni k robotě.
„Temno“
– 11/3 18 stol. – rekatolizace u nás, jezuité ® mniší ® výpravy = razie ®prohledávali dům a spálili knihy jednoty bratrské Páter Koniáš Rodina myslivce Machovce ® podezření, že je tajný Český bratr ® vtrhli tam Jezuité ® Machovec utíká, ale bez dětí.Tomáš a Helena – do Prahy Helena v rodině katolíků – služka, Tomáš – zedník ® tam našel tajné bratry. S otcem se už nesetkali.
„Skaláci“
– název rodiny, na Náchodsku – potlačení selské vzpoury. Hl. p. Jiří Skalák, místní blázen a pomatenec (jinak normální) burcuje lid proti vrchnosti, vydávání dekretů.
Národní obrození:
„F. L. Věk“
– (5 dílů) Narození F.L. Věka a končí učením česky na gymnáziích, Věk si z dětství pomatuje selskou vzpouru, souseda Žalu, tajemného evangelíka. Věkova studia, zakázané knihy v klášterní knihovně, setkání s Mozartem, po zrušení kláštera si přivydělával na studia hodinami hudby v rodině Butteanobě. Láska k Paule, seznámení s vlastencem Thámem. Po otcově návštěvě v Praze nucen vrátit se domů, chce utéci zpět ® rozmluví mu to Thám v Dobrušce se stává národním buditelem.
„U nás“
– zobrazuje národní obrození v Jiráskově rodném kraji – podkrkonoší Přichází kněz, snaží se zlepšit poměry náboženské, soužití českých bratrů a katolíků, potýká se se zaostalostí, učí je hospodařit.Snaha najít uhlí.
„Filozofská historie“
– děj se odehrává v revolučních letech v Litomyšli. 4studenti – mají strach ze závěrečných zkoušek, 2 dochází do Prahy a účastní se revolučních bojů
„Staré pověsti české“
– pro děti,
(Drama: Jan Žižka, Jan Hus, Jan Roháč z Dubé, Lucerna)
Zikmund Winter
– v Praze, vystudoval historii, učitel dějepisu, archivář
„Rozina sebranec“
– mladá dívka ® byla odložena jako nemluvně ® nejdříve v klášteře pak v rodině. Rozina se zamilovala do italského skláře ® on se nechtěl vázat, opustil ji ® velké zklamání ® začala se mstít ® vzala si starého bohatého muže, aby ho mohla podvádět. Její muž najal vraha, aby Rozinu zabil ® on ji zabil, ale zranil i jeho služku ® on také spad ze střech y zabil se ® manžel nebyl podezřelý z ničeho.
„Mistr Kampánus“
– bitva na Bílé hoře, Jan Kampán Vodňanský, učí na universitě Karlově ® do rukou Jezuitů ® musí předat klíče jednomu z nejhorších žáků ®po konci bitvy na Bílé Hoře do čela UK, Kampánus umírá ® nemůže unést co se odehrává ve vlasti a na univerzitě.
Tereza Nováková
– pochází z Prahy, 19 let pobývá v Litomyšli – tam získává náměty, na konci života se vrací do Prahy
„Jan Jelínek“
hl. p. Jan Jelínek – umírá mu otec ® Jan zůstává bez výchovných vlivů ® bohémský život. Kvůli bratranci – katolík ® změna také se stává fanatikem a je katolík. Českým bratrem zůstává až do smrti. Musí opustit Litomyšl ® žije v zahraničí ® doma nechal knihy ® tam ho uvidí bratranec ® udá ho ® požár ® utíká domů ® patent ®můžou se vrátit domů ® nikdo se tam nechce vrátit, na smrtelné loži doufá, že se synové vrátí do Čech. Vystižena tragédie emigrace – druhá generace pro národ ztracena
„Na Librově gruntě“
– Jobek Libra – příběh revolučních let na venkově, muž v nelepších letech ® pořád svobodný ®nemůže si sehnat ženu ® statek zatížen mnoha závazky (sestry, otec, děda). Těší se na změny, které mají proběhnout. Sám se i zapojuje ® ožení se o stává se starostou.
„Drašar“
– obrozenec, katolický kněz ® trápí ho celibát ® přestoupí k evangelistům ® ožení se ® žena mu při porodu umírá ® on se s tím nevyrovná, stává se písmákem a umírá.
„Děti čistého života“
– popsány tragické osudy příslušníků zvláštní náboženské sekty.
„Jiří Šmatláň“
– námět z korespondence tohoto muže, děj na Poličce koncem 19. stol. Jiří – velice hloubavý ® snaží se najít božskou pravdu .Pomáhá mu písmák, diskutují spolu ® ten umírá, bere si vdovu po písmákovi ® ona není tak chytrá jak si myslel ® udělala mu ze života peklo ® odchází za prací do města.Umírá vážený všemi jen ne u své ženy V románu se ukazuje jak myšlenky utopického socialismu pronikají mezi venkovský lid, mísí se s náboženským cítění a ovlivňují lidovou představu o uspořádání společnosti.
Karel Václav Rais
– pocházel z Lázní Bělohrad, působil jako učitel a zajímal se o problematiku současného člověka a o jeho okolí
„Výminkáři“
povídka, osudy různých starých lidí – tématem rozklad rodinných vztahů ®spory dětí s výminkáři.
„Zapadlí vlastenci“
– román – idelický obrázek z konce obrození v podkrkonoší, oslava obětavých a nadšených buditelů, učitelů, kněží
„Západ“
starý farář už nestačí ® přijde mladý kněz, formou románové kroniky sleduje závěr života venkovského faráře a jeho ušlechtilé působení mezi chudým venkovským lidem.
„Kalibův zločin“
– Vojta Kaliba – má statek ® zemřela matka ® potřebuje hospodyni ® ožení se s Karlou, ta si na statek přivede i svou matku – hádavá a nesnášenlivá, Karla čeká dítě ® je náladová ® matka ji v tom podporuje ® obě jsou líné, vše je na Vojtovi ® vyhodí tchýní.Karla následuje matku – Vojta jde za Karlou ® chce, aby se vrátila – chytne Karlu pod krkem ® tchýně ho zažaluje ® měsíc za ublížení na těle.Ony se vrátí a užívají se.Vojtu pustí o den dřív ® v jeho chalupě mladá voják ® Vojta Karlu zaškrtí. Sám umírá také.
„Pantáta Bezoušek“
– povídka, sedlák přijede ke svému synovi do Prahy, snaží se napravit vztahy, typ příkladného nesobeckého člověka, představitel životních jistot. Sedlák navštěvuje syna advokáta ® všechny zaskočí svou upřímností
Antal Stašek
– otec Ivana Olbrachta, začíná jako básník, poté próza, píše povídky a romány
„Blouznivci našich hor“
– spiritistická sekta – věří, že mohou rozmlouvat s dušemi zemřelých ® jejich členové pomáhají lidem v těžkých životních situacích
„V temných vírech“
– Román o sociálním a národním utkání útlaku dělníků na Českém severu, bouře dělníků ® pracují v Německu továrně začíná propouštění ® chtějí lynčovat hlavního vedoucího. Hlavní postava Benda – technik – nikdo neví na kterou stranu patři ®on ví co je příčinou zla ® peníze a zlato, chce zničit všechno bohatství světa ® potřebuje peníze ® od syna je nechce ®jsou nečisté
„O ševci Matoušovi a jeho přátelích“- idealistický román – hl. postava Švec Matouš ® má milostné problémy. Autor ukazuje jakým způsobem se myšlenky socialismu šíří mezi prostý lid, děj se odehrává