SBÍRKA SELSKÉ PÍSNĚ A ČESKÉ ZNĚLKY:
SBÍRKA SELSKÉ PÍSNĚ A ČESKÉ ZNĚLKY: obsahuje básně s venkovskou tématikou vrací se do krajiny svých vzpomínek a dětství hl. hrdinou – většinou rolník, který je symbolem národní nezdolnosti, hrdosti, jistoty. Částečně si jej idealizuje nejz. báseň VELKÉ, ŠIRÉ, VODNÉ LÁNY – Opěvuje zde letní přírodu před žněmi rozlehlost krajiny a její barevnost.
2. TVORBA PRO DĚTI – básně pro děti vznikaly zpočátku pro potřebu vlastní rodiny ukazuje, že i pro děti je možné psát básně umělecky cenné, které vycházejí z dětských představ a fantazie. Nevnucuje dětem žádné mravoučné poučky. Nejznámější sbírky: ZLATÝ MÁJ, SKŘIVÁNČÍ PÍSNĚ A ZVONY A ZVONKY, LESNÍ STUDÁNKA, MODRÁ OČKA.
JAROSLAV VRCHLICKÝ (1853 – 1912)
Narodil se v Lounech jeho rodina měla finanční problémy proto dětství prožil u svého strýce faráře a babičky. Strýcova výchova ovlivnila celý jeho život. Po gymnasiu se chtěl stát knězem, ale nakonec přestoupil na filozofickou fakultu. Po studiích se mu splnil sen a strávil rok v Itálii (vychovatel v čachtickém rodině) Itálii byl okouzlen navštívil mnohé antické památky. Po návratku do Čech nějakou dobu vyučoval později se stal profesorem na Karlově univerzitě. Byl několikrát navržen na Nobelovu cenu, kterou nikdy nedostal. Jeho tvorba byla ovlivněna i jeho nešťastným manželstvím a vážnou nervovou chorobou. Po 4 letech jí podlehl. Vrchlický byl hlavně básník, dramatik, překladatel a novinář.